Všetky najpredávanejšie produkty
7 tipů na rychlý a bezproblémový úklid domácnosti, u kterého se tolik nenadřete

7 tipů na rychlý a bezproblémový úklid domácnosti, u kterého se tolik nenadřete

Plánujete na jaře pořádně vygruntovat byt, chystá se k vám důležitá návštěva nebo prostě a jednoduše chcete jednou za čas mít svou domácnost perfektně čistou?

Velký úklid je pro většinu lidí otrava nebo dokonce utrpení, a proto se ho snaží co nejvíce oddalovat. Pokud na něj však půjdete systematicky a všechno si předem připravíte, můžete ho zvládnout poměrně snadno a hlavně rychle.

Říká se, že čistá domácnost je základ, a je to samozřejmě pravda. Pokud nemáte v jednotlivých místnostech uklizeno, nikdy nevynikne sebehezčí bytový textil, designový nábytek nebo drahé dekorace. Spousta z nás se však s úklidem trápí, lidé si nedokážou gruntování domácnosti správně rozvrhnout a zbytečně tak plýtvají svými silami. Jestliže nechcete jen marně naříkat a úklid neustále oddalovat, vyzkoušejte následující rady, díky kterým zvládnete úklid rychle a bez větších problémů.

1. Zvolte správný systém

Abyste udrželi svůj byt či dům dokonale čistý, je třeba si velký úklid správně naplánovat. Proto je dobré si nejprve nachystat veškeré čisticí prostředky, které budete během gruntování domácnosti potřebovat, donést si pytle na odpadky a také krabice, do kterých můžete ukládat nepotřebné věci. Místo toho, že budete bezcílně pobíhat od jedné věci ke druhé, si můžete také zkusit sepsat v bodech seznam všech věcí, které je třeba udělat.

Kromě promyšleného plánu se vyplatí také dobře si rozmyslet, jestli chcete raději uklízet sami a mít na to svůj klid, nebo k této činnosti někoho přizvete, aby vám to šlo lépe od ruky. Často se mimo jiné doporučuje začít tou nejméně oblíbenou činností, protože když se na začátku zbavíte toho nejhoršího, půjde to pak snadněji.

2. Postupujte od nejméně používané místnosti

Při důkladném plánování velkého úklidu je dobré rozvrhnout si také to, ve které místnosti začnete a jak budete dále postupovat. Vyplatí se začít v nejméně používaném pokoji, jako je například pracovna nebo ložnice pro hosty. Na takových místech se nepohybuje tolik lidí, v průběhu dalšího úklidu už je nebudete potřebovat a pořádek v nich vydrží nejdelší dobu.

V jednotlivých místnostech poté nejprve odstraňte všechny lapače prachu, jako jsou přebytečné svícínky, nepotřebné polštářky nebo neoblíbené dekorace, které stejně jen zabírají místo. Při úklidu se doporučuje vždy postupovat shora dolů, tedy od lustru, pavučin u stropu a horních polic až k zemi. Pokud byste na to šli opačně, mohli byste si totiž pracně vytřenou podlahu zaneřádit prachem a dalšími nečistotami.

3. Vyneste věci z místností na určené místo

Během většího úklidu se vyplatí určit si speciální odkladiště, kam budete dočasně dávat předměty, které je třeba teprve vyčistit nebo se kterými si nevíte rady. V odkládacím prostoru poté můžete věci důkladně roztřídit, rozhodnout se, co vyhodíte, a zbytek pečlivě uložit na správné místo. Proto se také vyplatí mít po ruce vždy několik pytlů, kam budete vyhazovat odpad, vyřazené oblečení a další věci. Stolečky, křesílka nebo třeba polštáře a další bytový textil je dobré vynést ven, kde je zbavíte prachu a důkladně omyjete, abyste doma zbytečně neprášili. Větší pokojové květiny byste měli odnést do koupelny, kde je osprchujete a otřete. Než skončíte s celkovým úklidem, můžete je už čisté a okapané přenést zase na původní místo.

4. Okna myjte při zatažené obloze

Ačkoli se do toho lidem nikdy moc nechce, k důkladnému úklidu patří samozřejmě také mytí oken. Tuto činnost byste ale měli raději nechat na den, kdy bude venku zataženo. Ptáte se proč? Důvod je zcela jednoduchý – v hodně teplém počasí totiž okna schnou příliš rychle a dělají se na nich ošklivé šmouhy.

Jestliže naopak plánujete čistit okna ve chvíli, kdy venku mrzne, až praští, také byste si to měli raději rozmyslet. V chladném počasí špína na oknech více drží a celý proces tak pro vás bude mnohem pracnější, než by vám bylo milé. Jakmile se už do mytí oken jednou pustíte, měli byste se nejprve soustředit na rámy a parapety a teprve pak se vrhnout na znečištěná skla.

5. Nezapomínejte na úklid ve skříních

Jestliže berete úklid opravdu vážně, nevyhýbejte se ani denně používaným šuplíkům, zapadlým zásuvkám a šatním skříním. Vyhoďte všechno, co nepoužíváte, a zbavte se kousků oblečení, které jste neměli více než rok na sobě. Přebytečný nábytek, knihy i porcelán můžete odnést do antikvariátu, nebo se těchto věcí jednoduše zbavte na internetových aukcích.

Pravidelné větrání a úklid šatníku také představuje dobrou prevenci proti výskytu otravných šatních molů, kteří se rádi zabydlují na tmavých vlhkých místech a jako potrava jim zde slouží lidské oblečení. Abyste se vyhnuli náročné dezinsekci, měli byste se o textil dobře starat, skříně provonět levandulí či mýdlem a oblečení vždy skladovat čisté a suché.

6. Kuchyň a koupelnu si vždy nechávejte až na závěr

Ty nejpoužívanější místnosti, jako je kuchyň, koupelna a samozřejmě také toaleta, byste si měli při generálním úklidu nechat až na závěr. Jedná se totiž o pokoje, které při úklidu dostanou nejvíce zabrat, protože sem lidé neustále chodí pro čistou vodu, čisticí prostředky a nezbytné pomůcky. Jejich úklid je navíc nejnáročnější, a kdybyste na těchto místech začali, mohli byste se zbytečně vyčerpat hned na startu.

Pokud vám při úklidu dojdou čisticí prostředky, neznamená to, že byste se na vše měli vykašlat. Pomohou vám běžně dostupné suroviny, které najdete prakticky v každé domácnosti. Zaschlou špínu v kuchyni a koupelně můžete odstranit pomocí jedlé sody rozmíchané v teplé vodě, mastnotu na obkladech i kuchyňské desce naopak zlikviduje roztok vody a octu.

7. Zbavte se škůdců snadno a rychle

Problém samozřejmě nastává ve chvíli, kdy se u vás v domácnosti rozšíří nezvaní návštěvníci v podobě otravného hmyzu. Potravinové a šatní moly, blechy nebo třeba otravné mravence můžete zlikvidovat svépomocí a dobře uklizená domácnost vám v tom pomůže. Najdou se však i takoví škůdci, na které sami nestačíte. Hubení štěnic a švábů je dobré přenechat raději odborné firmě, která si s nezvanými návštěvníky rychle a bezpečně poradí.

Sorry for the inconvenience.

Search again what you are looking for

Krásny bytový textil - váš domov bude ešte krajší.